Sabah hastalığı olarak da bilinen, genellikle hamileliğin ilk haftalarında meydana gelen sabah bulantıları; sağlıklı bir gebeliğin normal bir parçası olsalar da, anne adayları için oldukça rahatsız edici bir deneyimdir. Bu yazıda, hafifletmek için pek çok yöntem bulunan sabah bulantılarına daha önce duymamış olabileceğiniz iki çözüm önerisi olarak zencefil ve B6 vitamininden bahsedeceğiz.

Zencefil – Sabah Bulantısına Doğal Bir Çözüm

Zencefil(bilimsel adı: Zingiber Officinale), çoğunlukla Asya ülkelerinde doğal olarak yetişen çok yıllık bir bitkidir. Hem modern hem de geleneksel tıp uygulamalarında sıkça kullanılan zencefil, dünyada bilinen en sağlıklı bitkilerden biri olup antioksidan etkisi ile aralarında mide bulantısı, soğuk algınlığı, öksürük ve sindirim sorunlarının da bulunduğu pek çok şikayetin azaltılmasında/giderilmesinde etkilidir.

Zencefil, sindirimi kolaylaştırıcı etkisi ile, hamileliğin ilk evresinde sık karşılaşılan şiddetli mide bulantısı ve kusma atakları şikayetlerinin giderilmesinde yardımcı ve doğal bir yöntemdir.

B6 Vitamini – Bebeğin Gelişimi İçin Şart

Piridoksin ismiyle de bilinen B6 vitamini, karbonhidrat ve yağ metabolizması için gerekli olan bir vitamindir. Bu vitamin, anne karnındaki bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişimi için büyük önem taşır. Bununla beraber, kadınların hamilelik döneminde sık karşılaştığı sabah bulantısı ve kusma şikayetlerinin azaltılmasında da etkili olduğu bilinmektedir.

ACOG(The American College of Obstetricians and Gynecologists - Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Derneği), 2015 yılı ekim ayında yayınladığı tedavi rehberinde, gebeliğe bağlı bulantı ve kusma şikayetlerinin olmaması için B6 vitamini takviyesine gebelik oluşumundan 3 ay önce başlanmasını tavsiye etmektedir.

Yapılan klinik ve fitokimyasal çalışmalarda da yukarıda aktardığımız gibi, zencefil ve Vitamin B6 kullanımının hamilelikte mide bulantısı ve kusma şikayetlerinin önlenmesinde güvenilir ve yararlı olduğu görülmüştür.

Not: Bilgilendirme amaçlı yazılmış olan bu yazı bir doktor tavsiyesi olarak alınmamalı, hamile kadınlar aldıkları bilgiler doğrultusunda hareket etmeden önce özel durumları ve ortaya çıkabilecek riskleri göz önünde bulundurarak her zaman doktorlarına danışmalıdır.