Menopoz

Menopoz

Hayatın doğal bir parçası olan menopoz; başta bilgi eksikliği olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı pek çok kadın için korkutucu bir dönem… Konu ile ilgili temel bilgi sahibi olmak isteyenlere bir giriş rehberi niteliği taşıması amacıyla hazırladığımız yazımızda; menopoz ve belirtileri, erken menopoz gibi merak edilen konulara değineceğiz.

Not: Çeşitli kaynaklardan yapılan araştırmalar sonucu genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olan bu yazı, doktor tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Sağlık ile ilgili konularda en isabetli bilgiler için, hekiminizle görüşmeniz tavsiye edilmektedir.

Menopoz Nedir?

Menopoz, bir kadının son adet kanamasına verilen addır. Menopoz döneminden kasıt ise, kadınlarda östrojen üretiminin azalıp sonunda kesildiği, yumurtalıkların küçüldüğü, bunun bir sonucu olarak da adet döngüsünün sona erip üreme yeteneğinin kaybolduğu süreçtir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO - World Health Organization), menopozu yumurtaların aktivitelerini kaybetmesiyle adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesi şeklinde tanımlar. Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün sınıflandırmasına göre, menopoz dönemi üç aşamada incelenir:

Premenopoz: İlk menopoz belirtilerinin görüldüğü andan, menopoza kadarki süreçtir. Bu süreçte adetler düzensiz bir hal alır. Genelde 40’lı yaşlarda başlayan, fakat daha genç yaşlarda da görülebilen premenopozun ortalama süresi 4 – 5 yıldır. 

Menopoz: Son adet kanamasının görülmesidir.

Postmenopoz: Menopozdan, daha net bir şekilde tanımlamak gerekirse de 12 ay boyunca adet görmedikten sonraki süreci tanımlar.

Menopoz Belirtileri

Menopoza kadarki süreçte(premenopoz), kadınlar aşağıdaki durumlardan şikayetçi olabilirler:

• Düzensiz adet görme,

• Sıcak basması,

• Vajinal kuruluk,

• Gece terlemeleri,

• Uyku problemleri,

• Ruh halinde değişimler,

• Kilo alma, metabolizmanın yavaşlaması,

• Seyrelen saçlar, cilt kuruması…

Erken Menopoz 

Menopozda dünya genelinde ortalama yaş aralığı 45 -55’tir. Ülkemizde ise bu aralık 46-48 şeklindedir. 45 yaşından önce ortaya çıkan menopoza ise erken menopoz denir. Erken menopozun çeşitli sebepleri olabilir. Bunlardan bazıları:

• Kemoterapi,

• Radyoterapi,

• Kürtaj ve düşükler,

• Çeşitli çevresel nedenler,

• Enfeksiyonlar,

• Hipotioidizm

Menopoz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde, bu konu hakkında sık karşılaştığımız sorulara yer vereceğiz.

“Menopoz kilo aldırır mı?”

Menopoz ile birlikte metabolizma yavaşladığından, bu süreçte kilo kontrolü normale göre daha zor bir hal alabilir. Bu dönemde ruh halindeki değişimlerle birlikte yeme alışkanlıklarının da değişmesi, stresin yükselmesiyle birlikte kortizol hormonu seviyesinin artması da kilo almaya etki edebilir.

“Menopoz cinsel yaşamı bitirir mi?”

Menopozun etkisiyle, vajinal sıvı miktarında ve vajinanın elastikiyetinde azalma meydana gelir. Kuruluk ve darlığın etkisi de cinsel birleşmede ağrı problemine yol açabilir. Tabii ki bu cinsel hayatın bittiği anlamına gelmemektedir. Vajinal kuruluğun tedavisinde östrojen desteği sağlayan ilaçlar kullanılabilir. 

“Ailesinde erken menopoz olan kadınlarda erken menopoz riski daha mı yüksektir?”

Annesi erken menopoza girmiş olan kadınlarda, erken menopoz riski diğer kadınlara oranla daha yüksektir. 

“Menopoz zamanını kısaltan/uzatan diğer etkenler nelerdir?”

Menopozun erken ya da geç ortaya çıkmasına etki eden pek çok faktör vardır. Birkaç örnek vermek gerekecek olursa; menopoz, doğum yapmış olan kadınlarda, yapmamış olan kadınlara oranla daha geç ortaya çıkar. Benzer bir şekilde, doğum kontrol hapı kullanmış olan kadınlarda, kullanmamış olanlara göre menopoz daha geç görülür. Düzenli olarak günde 10 ya da daha fazla sigara içen kadınlarda ise menopoz yaşı ortalama 1,5 yıl geriye çekilir.